Constitutional 2016 – 2018

Constitution and By-Laws Committee:

Brian Dean, Australia, Chair
Philip Cowen, UK
Alan Frazer, USA
Kazutaka Ikeda, Japan
Retro Strittmatter, Switzerland (Legal Advisor)
Torgny Svensson, Sweden

Corresponding Organisations Committee:

Pierre Blier, Canada (Chair)
Elias Eriksson, Sweden (Secretary)
Alan Frazer, USA (ACNP)
Kazutaka Ikeda, Japan (JSNP)
Siegfried Kasper, Austria (President-Elect)
John Krystal, USA (President)
Shih-Ku Lin, Taiwan (TSBPN)
Dan Stein, South Africa (AfCNP)
Andi J Tanra, Indonesia (AsCNP)
Shigeto Yamawaki, Japan (Past President)

Corporate Liaison Committee:

Shigeto Yamawaki, Japan (Chair)
Pierre Blier, Canada
Maurizo Fava, USA
Alan Frazer, USA
Siegfried Kasper, Austria

Credentials and Membership Committee:

Elias Eriksson, Sweden (Chair)
Francesc Artigas, Spain
Ian Paul Everall, Australia
Catherine Harmer, UK
Nancy Ip, Hong Kong
Bita Moghaddam, USA
Yasumasa Okamoto, Japan

Education Committee:

Gregers Wegener, Denmark (Chair)
Carlos Leon Andrade, Ecuador
Feyza Aricioglu, Turkey
Lukoye Atwoli, Kenya
Pierre Blier, Canada, EC representative
Young-Chul Chung, Korea
Paul Holtzheimer, USA
Svetlana Ivanova, Russia
Samia Joca, Brazil
Brian Leonard, Ireland
Søren Dinesen Østergaard, Denmark
Jos Prickaerts, Netherlands
Dan Rujescu, Germany
Dan Stein, South Africa
David Ross, USA

Ethics Committee:

Dan Rujescu, Chair
Michael Davidson, Israel
Norio Ozaki, Japan
Dan Stein, South Africa
Carol Tamminga, USA

Finance and Budget Committee:

Barbara Sahakian, UK
Pierre Blier, Canada
Brian Dean, Australia
Lars Farde, Sweden
John Krystal, USA
Shigeto Yamawaki, Japan
Toshikazu Saito, Japan
Carol Tamminga, USA

Fellowship and Awards Committee:

Micheal Berk, Australia
Annamaria Cattaneo,UK
Andreas Heinz, Germany
Samia Joca, Brazil
Maurizio Popoli, Italy
Gustavo Turecki, Canada

History Committee:

William Bunney, USA (Chair)
Tom Ban, Canada, (Co-Chair)
Robert H Belmaker, Israel
Helena Calil, Brazil
Hanns Hippius, Germany
Brian Leonard, Ireland
Herbert Y Meltzer, USA
Hans Jürgen Möller, Germany
Alexandra Sulcova, Czech Republic
Greg Wegener, Denmark
Shigeto Yamawaki, Japan

Nominating Committee:

Gitte Moos Knudsen, Denmark (Chair and member rep)
Robert Belmaker, Israel, Past President
Pierre Blier, Canada , EC
Bita Moghaddam, USA, Mem Rep

President’s Committee:

Robert H Belmaker, Israel (Chair)
Hans Jürgen Möller, Germany
Anthony Phillips, Canada
Shigeto Yamawaki, Japan

Publications Committee:

Anissa Abi Dargham, USA (Chair)
Anthony Grace, USA
Paul Harrison, UK
Andreas Meyer-Lindenberg, Germany
Carol Tamminga, USA

 

Get the CINP app:
Android

itunes